Поблизу села Козацьке поблизу Нової Каховки є палац князя Трубецького. Туристи часто плутають його із шато, де нині діє виноробне господарство, й не помічають цієї унікальної архітектурної пам’ятки. Історики та ентузіасти намагаються відновити справедливість та відкрити цю місцевість заново, повідомляє «Суспільне».

«Це насправді дуже унікальна місцевість. Взагалі на півдні палаци зустрічаються дуже рідко. Це більше прерогатива Західної та Центральної України, де ледь не в кожному селі окремий палац. На жаль, на відміну від колег цього палацу на Заході, наші палаци зруйновані, а їх історія мало досліджена», — розповідає історик Богдан Кравчук.

Раніше до цього палацу вела розкішна дорога, стояла в’їзна брама, був спеціальний місток. Нині все стоїть у руїнах, поросло чагарниками та деревами. А колись тут щодня проїжджали та проходили десятки гостей князя Трубецького, веде далі історик.

Фото: suspilne.media

В архівах ще можна знайти світлини сторічної давнини — на них маєток у період свого розквіту. Його звели у стилі французького ренесансу наприкінці ХІХ століття. На жаль, до сьогодні зберігся лише каркас головного будинку, років з 50 цей маєток стоїть у руїнах.

У 1970-х роках тут була школа, у ній сталася пожежа. Саму школу перенесли в інше місце, а маєток покинули.

Проєкт відновлення палацу існує, проте до його реалізації досі так і не взялися.

«На території маєтку є цікава локація — це фонтан. Йому понад 100 років. Ми вважаємо, що тут збиралася знать. Були якісь вечори цікаві, дами прогулювалися, звучала музика і навіть є легенда, що у цьому фонтані знайшли дівчинку маленьку, новонароджену, яка була позашлюбною донькою самого князя. Її сюди підкинули й цю дівчинку виростили у палаці, вона стала дуже освіченою», — розповідає начальниця відділу культури та туризму Новокаховської міської ради Наталія Зарудна.

Фото: suspilne.media

За спогадами місцевих старожилів, колись у палаці були позолочені сходи, декоративні вежі, пейзажний парк з тим самим фонтаном. Виноградники князя Трубецького займали кількасот гектарів, а на території й досі лишилися підвали, в яких зберігали елітні сорти вин.

Місцевий житель Андрій Чирко розповідає, що під палацом існувала ціла система підвалів, які використовували для виноробства:

«Поруч зі спуском у систему підвальних приміщень був льодник — сховище для продуктів, де вони зберігалися на період збору врожаю. Тут були винні підвали, де князь Трубецький приймав почесних гостей».

Родина Трубецьких востаннє була у палаці 1917 року, потім радянська влада позбавила їх права власності. Втім виноробне господарство продовжило свою діяльність, працює і донині. З 1991 року ця територія і сам маєток перебувають у приватній власності.

Більше дивіться у відео від наших колег з «Суспільне. Херсон»:

Давай дружити!
Підпишись на наш Telegram-канал (там оперативні херсонські новини та інсайди) та на наш Instagram (фото, колажі, короткі цікаві тексти).
Ми тебе любимо

Читайте нас в Google News.Клац на Підписатися