Розбирались, чому Центр реінтеграції бездомних та звільнених осіб «Надія» може втратити приміщення, яке облаштували за кошти херсонців, та чому 15 людей вже у листопаді можуть опинитися на вулиці.

Як історія одного безхатька врятувала десятки життів

Володька (так його називають у центрі) мав квартиру на ХБК, однак через сімейні чвари залишився без житла та без документів. Його прихистив сусід – старенький жив сам, і Володька допомагав йому. А потім старого забрали родичі, і того дня Володька остаточно опинився на вулиці. Там він прожив довгі три роки.

Взимку грівся на теплотрасах, іноді приходив до свого під’їзду, брав сусідський килимок і згорнувшись на ньому, спав. Хтось із сусідів його впізнавав, не чіпав, хтось – виганяв на вулицю.

Володимир Дубянський у центрі "Надія"Володимир Дубянський у центрі "Надія"Автор: Ксенія Вічкітова

Минулого року Володька опинився у лікарні. Чимало херсонців згадають історію, як волонтери збирали гроші, щоб врятувати Володьці ноги – тоді вони вже почали гнити. Врятували. Однак з лікарні іти було нікуди, і він знов опинився на вулиці.

– Побачивши історію з Володькою я зрозуміла, що це – системно. Ми допомагаємо безхатькам, їх лікують, а потім вони знов опиняються на вулиці, – розповідає співзасновниця центру «Надія» Римма Бараненко. – Я розпочала кампанію із створення Центру для бездомних. Ми з громадськими активістами провели кілька нарад і одну нараду з представниками облдержадміністрації та поінформували про це громадськість. І ось тут у фейсбуці побачив цю ініціативу Валентин Лапицький.

Дах протікає, побиті вікна – вдячні і за це

У різні часи і Римма, і Валентин шукали приміщення для такого центру, проте, кажуть, у міськраді їм відмовляли: казали, що немає у місті вільних комунальних приміщень. Коли розпочалася робота над їх спільним проектом – створенням Центру реінтеграції бездомних та звільнених осіб «Надія», приміщення знайшлось у обласної ради – понад 200 квадратних метрів на Сенявіна. Дах протікає, побиті вікна, відсутня вбиральня (формально вона була, але у непридатному для використання стані). Але це – хоч щось.

– Ми розуміємо, для цього рішення була потрібна політична воля. У міськраді такої волі не було ні в кого, хоч ці безхатьки – живуть на вулицях Херсона. А у обласній раді і приміщення знайшлось, і надали в безоплатне користування дуже швидко, особисто Владислав Мангер нас підтримав – якби не його політична воля, ми б не мали і цього, – зазначає Римма.

Римма БараненкоРимма БараненкоАвтор: Ксенія Вічкітова

Володька був одним із перших мешканців центру «Надія», і зараз на своїх двох (і ще з паличкою) він вже майже бігає його коридорами. Минулої зими з вулиці він знов потрапив до лікарні, але йому пощастило. Коли він одужав, центр «Надія» вже отримав приміщення. Тоді тут ще зовсім не було умов для проживання, однак – дах над головою у зимові морози врятував йому життя.

Після заклику про допомогу херсонці дуже швидко зібрали гроші. Своїми силами тут обладнали кімнату із душем, туалетом, бойлером і пральною машинкою. Близько 30 тисяч гривень витратили лише на матеріали – всі роботи зробили самотужки, довелось навіть наново прокладати каналізаційні труби. Ця кімната на першому поверсі будівлі, а всі інші кімнати – на другому, куди ведуть круті металеві сходи.

Зараз потроху почали робити вбиральню на другому поверсі – не всі мешканці центру можуть з легкістю спускатися та підніматися крутими сходами.

У самих кімнатах ремонт не робили – тут протікає дах, продувають вікна. Десь замість скла вони просто забиті дошками. А ще у приміщенні немає опалення, і взимку приходять шалені платіжки за електроенергію.

– У нас немає власного особового рахунку, ми отримуємо електроенергію від виробництва. У нас є тільки лічильник, за яким ми платимо. І от виходить, що нам доводиться сплачувати за виробничими тарифами, хоч тут немає виробництва, тут живуть люди. Взимку платіжки сягають 6 тисяч гривень – це коли ми вмикаємо обігрівач лише на кілька годин у двох кімнатах. Влітку – до 3 тисяч. Ми навіть просимо зайвий раз не ходити в душ чи не вмикати чайник – наварили компоту, щоб було що пити на цілий день, – розповідає Валентин.

Валентин ЛапицькийВалентин ЛапицькийАвтор: Ксенія Вічкітова

– Щоб зробити власний особовий рахунок потрібно десь 100 тисяч гривень, – зазначає Римма. – Нам потрібно робити свою підстанцію, а грошей на це немає.

Римма та Валентин розповідають, обласна рада включила центр до обласної програми та виділила 400 тисяч гривень. Гроші надходили лише 4 місяці – центр отримав на свій рахунок трохи більше 30 тисяч гривень, за які сплатили частково борги по комуналці та оплатили пальне.

– Почались якісь дивні відмовки, ніби дали кошти – та отримати неможливо. Кошти дозволили витрачати лише на їжу, одяг, та засоби гігієни. Нам заборонили оплачувати психолога – а це ж не притулок, це центр реінтеграції, людям перш за все потрібна психологічна допомога, щоб вони могли повернутися до нормального життя. Добре, що знайшли волонтера, яка нам допомагає. Заборонили оплачувати чергового – а залишати таких людей без нагляду небезпечно. А потім заборонили оплачувати послуги бухгалтера, а без бухгалтера ми не зможемо робити платіжки, – розповідає Римма.

На цих документах видно, на що обласна програма виділяє кошти для центру «Надія» та для інших організацій.

Фінансування обласною програмою
Зміни до рішення облради
Перелік організацій

Римма та Валентин розповідають, поки нові меблі центру не потрібні – херсонці привезли сюди все, що необхідно. Тут є і одяг, і посуд, і інші побутові речі. Частина людей, що зараз проживає в центрі, вже мають підробіток, тож можуть купити якісь продукти. А от за комунальні послуги платити нічим.

– Хотіли закупати хліб одразу з хлібозаводу. Нам в день потрібно десь 10 буханок. Та через те, що кошти програми надходять із затримкою, центр не може укласти договір із постачальником – ми просто не матимемо можливості вчасно платити, – наголошує Валентин.

Гортайте галерею, щоб побачити, в яких умовах живуть мешканці центру «Надія»

Мешканець центру "Надія"Ксенія Вічкітова
Мешканка центру "Надія"Ксенія Вічкітова
Загальна кімната у центрі "Надія"Ксенія Вічкітова
Кухня центру "Надія"Ксенія Вічкітова
Кімната у центрі "Надія"Ксенія Вічкітова
Стеля у спальній кімнатіКсенія Вічкітова
Сходи у центрі "Надія"Ксенія Вічкітова
Кімната зі зручностями, на ремонт якої херсонці збирали коштиКсенія Вічкітова
Кімната, в якій мають намір зробити вбиральню на другому поверсіКсенія Вічкітова

Знов на вулицю?

Разом із Володькою у центрі зараз живуть 15 людей. А з початку роботи центру прихисток тут знайшли понад 60 людей.

– У нас не нічліжка, це не притулок. Ми допомагаємо людям повернутися до нормального життя. Хто візьме на роботу людину, яка брудна, від якої неприємно пахне? А як вона працюватиме, коли голодна? – зазначає Римма. – Тут люди можуть помитися, переодягнутися, відпочити, поїсти. Ми допомагаємо їм зробити документи, оформити пенсію літнім людям, чи працевлаштуватися. Одному нашому жителю зараз оформляємо інвалідність.

Володька вже має паспорт – дуже пишається своєю ID-карткою. І чекає, поки його влаштують у будинок для людей похилого віку – зараз вже оформлюють всі документи. Рани на його нозі ще остаточно не зажили – він розповідає, що постійно їх обробляє, і взагалі, привітно посміхається і виглядає цілком щасливою людиною. Поки.

Центр отримав лист від облради, що Кабмін прийняв рішення – заборонив безоплатно здавати комунальні приміщення. Тож у листопаді або потрібно почати платити за оренду, або ж – звільнити цю будівлю. Грошей на оренду у центру немає, а Римма та Валентин не розуміють – чому вони мають платити за оренду, коли цей центр потрібен не лише безхатькам, а і херсонцям.

– Ми ж не лише допомагаємо безхатькам, до нас звертаються і звільнені особи. Навесні, коли був суворий карантин і не ходили автобуси, до нас приходили люди, яких в цей час звільнили. Куди їм було йти? Вони не могли поїхати додому, а хтось навіть дому вже не мав: коли засудили – був будинок, а зараз там окупована територія. І що, їм залишатися на вулицях Херсона і знов іти грабувати людей? – обурюється Римма. – Ми ж не лише безхатьків з вулиці забираємо, які можуть бути і з туберкульозом, і з коронавірусом. Хто їх там перевіряє? Ми маємо договір з лікарнею – перш ніж вони до нас заселяються, їм роблять флюорографію та експрес-тест на коронавірус.

Через карантин зараз до центру не пускають сторонніх. Нам і не вдалось би потрапити всередину, але тут вже не знають – де шукати допомоги. Питають, де брати кошти, коли доведеться платити за приміщення? І куди йти, коли доведеться звільнити приміщення. І от просто зараз Валентин та Римма зриваються з купою документів та біжать униз – тут приїхав власник сусіднього приміщення. Він каже, вбиральня, яку облаштували у центрі – на його території. І хоч у плані на документах Валентина вона є, «сусід» наполегливо просить її звільнити. Єдину вбиральню на 15 людей. Ту саму, на яку збирали кошти всім містом.

Давай дружити!
Підпишись наш
🍉Telegram-канал (там оперативні херсонські новини і інсайди) та на наш 🍉Instagram (фото, колажі, короткі цікаві тексти).
Ми тебе любимо❤️

Читайте нас в Google News.Клац на Підписатися