Моніторингова місія ООН з прав людини в Україні закликала забезпечити локальне припинення вогню для евакуації цивільних мешканців окупованих Олешок і Голої Пристані на лівобережжі Херсонщини. Про це йдеться у новому звіті місії, оприлюдненому 25 червня. Кавун.City розповідає деталі, спираючись на матеріал DW.
За даними ООН, тисячі людей, які залишаються у прибережних громадах нижньої течії Дніпра, живуть під постійною загрозою через бойові дії. Мешканці повідомили про нестачу продуктів, відсутність належної медичної допомоги, небезпеку від FPV-дронів та заміновані дороги.
За оцінками української влади, в Олешках та Голій Пристані досі перебувають до шести тисяч цивільних, серед яких понад 180 дітей.
У Моніторинговій місії ООН повідомили, що з початку 2026 року дистанційно підтвердили щонайменше 29 загиблих та 54 поранених цивільних лише в цих двох містах. Значна частина постраждалих зазнала ураження внаслідок атак FPV-дронів.
Водночас місія зазначає, що не змогла остаточно встановити відповідальних за окремі атаки. У звіті наголошується, що вони відбувалися на окупованій території, яку зазвичай обстрілюють Сили оборони України. Це не вперше, коли ООН «не впевнена», хто обстрілює територію України. Від травня 2026 року, коли росіяни обстріляли авто ООН у Херсоні, там також так і не визначились, хто ж це робив.
Ще однією серйозною загрозою для місцевих жителів стали заміновані дороги. Зокрема, 2 червня колона цивільного транспорту, яка перевозила продукти та гуманітарну допомогу до Олешок, підірвалася на міні. Внаслідок вибуху одна людина загинула, ще троє отримали поранення. Знову ж таки, хто мінує ці дороги, місія ООН не зазначає, а це роблять росіяни та їхні поплічники в окупації.
За словами опитаних мешканців, останній продуктовий магазин в Олешках припинив роботу ще в січні через відсутність товарів. Станом на 24 червня місто майже місяць не отримувало нових поставок продовольства. Втім, мешканці також чітко називають, хто це все робить, — росіяни. ООН ці дані оминає. Також регулярного постачання товарів навіть першої необхідності немає вже понад пів року.
Критичною залишається і ситуація з медичною допомогою. За інформацією місцевих жителів, із лікарні в Олешках не можуть евакуювати до окупованого Скадовська чотирьох поранених цивільних. Один із пацієнтів помер, так і не дочекавшись транспортування. Через небезпеку швидкі виїжджають лише у найневідкладніших випадках.
Також люди фактично позбавлені можливості самостійно виїхати з міста. За словами місцевих волонтерів, за останні кілька місяців вдалося евакуювати лише близько 180 осіб. Найбільша евакуація стала можливою під час тимчасового зниження інтенсивності бойових дій 9 – 11 травня.
У Моніторинговій місії ООН нагадали, що між Україною та Росією обговорювалася можливість локального припинення вогню для проведення евакуації цивільних, однак відповідних домовленостей досі не досягнуто.
«Існує нагальна потреба в локальному припиненні вогню, щоб люди могли виїхати, а продовольство й ліки могли надходити до тих, хто вирішить залишитися», — заявив голова Моніторингової місії ООН з прав людини в Україні Даніель Белль.
Читайте також: Сили спеціальних операцій знищили міст через Північнокримський канал
Тримаймося разом!
- Заходь до крамнички мерчу Kavun.City
- Підпишись на наш Telegram-канал: там — оперативні херсонські новини та інсайди
- Наш проєкт, присвячений новинам українського Криму: Кримська бавовна
- Наш Instagram: фото, колажі, короткі цікаві тексти
- Наш Youtube: подкасти, цікаві відео з Херсона та про Херсон
- Підтримати нас можна на PayPal [email protected]
Все буде Україна!
